Uçar: Çalışanlarımızın yarısı kadınlardan oluşuyor

Uçar: Çalışanlarımızın yarısı kadınlardan oluşuyor

 

TMSF Kurul Üyesi Çiğdem Uçar, A Haber televizyonunda katıldığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özel programında TMSF’nin kadın istihdamına yönelik politikaları hakkında bilgi verdi.

 

TMSF ve iştiraklerindeki kadın çalışan sayıları hakkında bilgi veren Uçar, “TMSF kadın istihdamı açısından ülkemizin yüz akı kurumlarından biridir. İstihdam oranlarına baktığımızda, kurumumuz oldukça dengeli bir dağılıma sahiptir ve hemen hemen çalışanlarımızın yarısı kadınlardan oluşmaktadır. Kurumumuzun son yıllarda istihdam oranının artarak yüzde 52’ye ulaştığını gururla söyleyebiliriz. İştiraklerimizle birlikte baktığımızda da 1073 çalışanımızın 457’sinin kadın çalışanlarımız olduğunu görüyoruz” dedi.

TMSF ve iştiraklerinde çalışan kadınların yüzde 82’sinin yüksekokul ve üzeri seviyede eğitime sahip olduğunu bilgisini paylaşan Uçar,  “Kurumumuz açısından büyük bir övünç kaynağıdır. Ayrıca yüzde 35’lik yönetici kadın ortalamamızla da Türkiye ortalamasının ciddi anlamda üzerine çıkarak Avrupa seviyesine ulaşmış durumdayız ” ifadesini kullandı.

Kadınların istihdamda bir rakam olmanın ötesinde, kadınların kurumda niteliğin artırılması, geliştirilmesi açısından yaptıkları katkıyı da vurgulayan Uçar, TMSF’nin pandemi sebebiyle aldığı tedbirleri şu ifadelerle anlattı:  

“Pandemi sürecinde de devletimizin belirlemiş olduğu kurallar çerçevesinde, kadın çalışanlarımıza yönelik olarak uzaktan çalışma, izin gibi imkanlar yanında her türlü koruyucu tedbiri aldık. Bütün dünyanın etkilendiği bu süreci, bütün çalışanlarımızla birlikte kadın çalışanlarımızın da daha sağlıklı atlatabilmesi için azami gayret gösterdik.”

Uçar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü şu sözlerle kutladı:

“Kadınlar olarak en büyük isteğimiz, dünyayı huzurun, kardeşliğin ve dostluğun doldurduğunu görmektir. Kendi üzerimize düşeni yine biz kadınlar olarak yerine getirerek bu amaca ulaşmak için çalışmayı sürdüreceğiz. Başta şehit anneleri olmak üzere yurdumuzun tüm kadınlarını saygıyla, sevgiyle selamlayarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.”