TMSF Başkanı Gülal, Zeytinoğlu İşçilerinin Sorununu Çözdü

TMSF BAŞKANI GÜLAL, ZEYTİNOĞLU İŞÇİLERİNİN SORUNUNU ÇÖZDÜ

TMSF’ye devredilen Esbank’ın ortağı olan Zeytinoğlu Grubundaki Entil, Hapalki ve Tarkon'da çalışan işçilerin tazminatları TMSF Başkanı Muhiddin Gülal’ın uzlaşmacı tavrı ve çalışmalar sonucunda çözüldü. Yaklaşık 400 işçinin Zeytinoğlu Grubundan alacakları bankaya verilen talimatla  ödenmeye başlandı.

İşveren ve işçiler arasında uzun süredir yaşanan sorun TMSF’nin ısrarlı ve çözüme yönelik çalışmalarıyla işçi alacakları Zeytinoğlu Grubu aile fertlerinin mal varlıklarının TMSF’ye devredilmesiyle çözümlendi. 

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal sendika yetkilileri, işveren ve çalışanlarla görüşüp bir uzlaşma yolu aramış, TMSF çalışanları çözüme ulaşacak yolu formüle ederek protokolü imzalama aşamasına getirmiştir.

Gülal, Entil Endüstri Yatırımları ve Ticaret A.Ş'de düzenlenen programda, işçi alacaklarının ödenmesi için yaklaşık 7 aydır çalıştıklarını, bu çalışmanın güzel şekilde sonuçlanmasından mutluluk duyduğunu ifade etti.

İşçinin ücretinin alın teri soğumadan ödenmesi gerektiğine inandıklarını belirten Gülal, şöyle dedi. "İşçilerimize bugün itibarıyla ödeme yapmaya başlayacağız. 400 işçinin alacağı söz konusu. İlk etapta 222 işçimizin ödemesini yapacağız. Toplam yapacağımız ödeme 16 milyon 217 bin lira seviyesinde. 222 işçimizin alacağı da hemen hemen 10 milyon 335 bin lira seviyesinde. Bu dönemde ülkemizin güzel haberlere ihtiyacı vardı. Hakikaten güzel iş yaptığımızı düşünüyorum. İşçi kardeşlerimizin haklarını almasından son derece memnunum."  

Programa katılan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da çalışanların alacaklarının TMSF Başkanı Gülal'ın katkılarıyla ödenme noktasına geldiğini, işçilerin mağduriyetinin büyük ölçüde giderildiğini söyledi.

Zeytinoğlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Zeytinoğlu'nun da katıldığı programda Gülal, ödeme talimatını  imzaladı.

İşçilerin de hazır bulunduğu programa, Fon Başkan Yardımcısı Nevzat Avunç, Tahsilat Daire Başkanı Taner Yalçın ve Sendika temsilcileri katıldı.