Muhiddin Gülal: “TMSF Olmasaydı Naksan Batardı”

NAKSAN HOLDİNG’TE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Gaziantep’te Naksan Holding şirketlerini ziyaret eden Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, fonun kayyımlığında yönetilen Naksan Holding grubunu 1,3 milyar lira ciroyla devraldıklarını belirtti.

Royal Halı Fabrikasında toplu iş sözleşmesi imza törenine katılan Başkan Gülal, yaptığı konuşmada "Fabrikalarda faaliyet durmuştu. Bugün grubun cirosu 2,46 milyar lira seviyesine ulaştı. Naksan Grubu bu süreçte aktif olarak 12 milyar lira seviyesinde. Yaklaşık yüzde 41 aktif olarak büyümesi gerçekleşti." dedi.

Basın mensupları ve çalışanlara kısa bir değerlendirme yapan Başkan Gülal, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ aidiyeti olan şirketlerin TMSF kayyımı tarafından yönetilmesine karar verildiğini hatırlattı.

Söz konusu şirketlerin yaklaşık 4 yıldır TMSF tarafından yönetildiğini dile getiren Gülal, "Bu manada an itibariyle 806 şirketimiz var. Bunların öz kaynak büyüklüğü 25,9 milyar lira seviyesinde, aktif büyüklükleri 60,3 milyar lira seviyesindedir, istihdam sayımız ise 40 bin 667 seviyesindedir." ifadelerini kullandı.

FETÖ aidiyeti olanların hukuk çerçevesinde cezalandırıldıklarını belirten Gülal, "Ama şirketler milli servet, şirketler milletin malı, şirketleri cezalandıramayız. Dolayısıyla bu şirketler katma değerler üretmeye, istihdam üretmeye devam edecekler. Bu politikayla şimdiye kadar bu şirketlere vaziyet ettik ve çok şükür bu şirketler genel olarak, öz kaynak olarak yüzde 42 seviyesinde aktif olarak da yüzde 40 seviyesinde büyüdüler ve bu süreçte büyümeye devam edecekler." diye konuştu.

Gülal, 3,5 yıldır Naksan Holding grubunu yönettiklerini vurgulayarak şöyle devam etti:

"Devraldığımızda şöyle bir vaziyet vardı. Bütün üretim faaliyetleri durmuş, hemen hemen 3-4 ay işçilerin alacakları ödenmemiş bir durumla karşılaştık. Dedik ki 'Buralar milli servet.' Buralara TMSF'nin kendi bankasından işletme sermayesi kredisi kullandırmak suretiyle işleme koyduk ve bu firmaları ayaklandırdık. Toplam olarak 3 bin 525 kişi çalışıyor. Hakikaten devraldığımız bilanço itibariyle zor durumda olan, borçlanması çok olan bir grupla karşı karşıya kaldık. Bugün bu şirketler TMSF kayyımında olmasaydı Naksan Grubu'nun ekonomik devamlılığını sağlaması mümkün değildi."

Naksan Holding'in borçlanması yüksek olduğu için kâr etmesinin mümkün olmadığına işaret eden Gülal, "Burada mukayese edeceğimiz rakam, cirolar ve aktif büyüklükleri itibariyle konuşmak istiyorum; 1,3 milyar lira ciroyla devraldık burayı. Tabii faaliyet durmuştu, bugün toplam grubun cirosu 2,46 milyar lira seviyesine ulaştı. Bugün itibariyle burada yüzde 54 seviyesinde ciro artışı oldu. Naksan Grubu bu süreçte aktif olarak 12 milyar lira seviyesine ulaştı. Yaklaşık yüzde 41 seviyesinde aktif olarak büyümesi gerçekleşti. Yine Naksan Plastik 2018'de 140 milyon lira faaliyet kârı üretirken, bu yıl 197 milyon lira faaliyet kârı üretti. Yine Royal Halı firmamız da ilk defa 2019 yılı içinde 6,6 milyon liralık faaliyet kârı üreterek çalışmalarına devam etti." dedi.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

Basın toplantısının ardından TMSF Başkanı Muhiddin Gülal ve Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan işçilerin katıldığı törenle toplu iş sözleşmesini imzaladı.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, halı sektöründeki ilk sendikal anlaşmayı yaptıklarını belirterek,  Hak-İş'le bu işbirliğini önümüzdeki dönemde daha da büyütmeyi hedeflediklerini kaydetti

TMSF kayyumluğunda HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, Toplu iş sözleşmesini üç yıllık imzaladıklarını söyledi. İşçilerin haklarını korumak için Naksan'a yıllarca geldiklerini belirten Arslan, "Ancak somut adım TMSF kayyumluğunda atıldı. Bu toplu sözleşme Gaziantep'teki şirketler için örnek" dedi. 

HAK-İŞ Başkanı Arslan s özlerini söyle sürdürdü."Tarihi bir toplu iş sözleşmesi yapıyoruz. Çünkü ilk defa sözleşme yapıyoruz. Bu toplu iş sözleşmesi bu şirketler için Gaziantep'te bir örnek. Burada kayıt dışı çalışma yok. Bütün çalışanlar kayıtlı. Bu toplu iş sözleşmesinin barış içinde imzalanması çok önemli. Bu şirketin bölgede varlığını devam ettirmesi çok önemli bizim için. Bütün önemlileri yan yana tarihi bir iş sözleşmesine imza atmış oluyoruz. 2 bin 500 civarında arkadaşımızın çalıştığı ve 2 bin 200'ünün toplu sözleşmeden yararlanacağı bir toplu iş sözleşmesini 3 yıllık süreyle imzalıyoruz."

İmza törenine sendika temsilcileri, Naksan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Avunç, Yönetim Kurulu Üyeleri, Mahmut Birlik, Yaşar Atılgan, Hülya Köylüoğlu, İsmail Acar ve Royal Halı Genel Müdürü Tansel Tula katıldı.