Gülal: Erciyes Anadolu Holding'in Gelecek 20 Yılını Garanti Altına Aldık

GÜLAL: "ERCİYES ANADOLU HOLDİNG’İN GELECEK 20 YILINI GARANTİ ALTINA ALDIK"

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, şu an itibariyle TMSF kayyumluğunda yönetilen 807 şirketin bulunduğunu, bunların aktif büyüklüğünün 60,1 milyar lira, öz kaynak büyüklüğünün de 26 milyar lira seviyesinde olduğunu söyledi.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Erciyes Anadolu Holdingin Kayseri merkezinde düzenlenen 2019 değerlendirme toplantısında, hain darbe girişiminden sonra FETÖ aidiyeti ve iltisakı tespit edilen 807 şirketlerin TMSF kayyumluğunda  aktif büyüklüğünün 60,1 milyar lira, öz kaynak büyüklüğünün de 26 milyar lira seviyesinde ulaştığını söyledi

Düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başkan  Gülal, Fona devredilen firmaların, başarılı finansal sonuçlarla ekonomiye güç katmayı sürdürdüklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Şu an itibariyle 807 şirketimiz var TMSF kayyumluğunda yönetilen. Bunların aktif büyüklüğü 60,1 milyar lira seviyesinde. Öz kaynak büyüklüğü de 26 milyar lira seviyesinde. Toplam çalışan sayımız 40 bin 668. Biz devraldığımız andan itibaren temel politika olarak 'şirketler milletin malı ve emaneti' dedik. Bu şirketlerde irtifa kaybı olmayacak, şirketler katma değer üretmeye devam edecek politikasıyla çalışıyoruz. Bu şirketler öz kaynak büyüklüğü olarak yüzde 42 seviyesinde, aktif olarak da yüzde 39 seviyesinde bir büyüklüğe ulaştılar. Erciyes Anadolu Holding şirketlerimiz arasında en büyüğü."

Gülal, Erciyes Anadolu Holdingi 2016 yılında devraldıklarını, şirketin karlılığını yüzde 75 seviyelerinde artırdıklarını ifade ederek “Şirketin öz kaynağı yüzde 52 seviyesinde arttı, biz bu holdingi devraldığımızdan bugüne kadar aktif olarak yüzde 60,4 seviyesinde büyüttük. Cirosu da hemen hemen yüzde 70 seviyesinde arttı. Devraldığımızda borcun aktifteki oranı yüzde 26'ydı, bugün 383 milyon dolar borcu 92 milyon dolara düşürdük." dedi.

GELECEK 20 YIL GARANTİ ALTINA ALINDI

Gülal, enflasyonla mücadele kapsamında şirketin ciddi bir desteği olduğunu, 2020 yılına gelinmesine rağmen fiyatların 2018 yılına göre uygulandığını bildirdi.

Yeniden yapılandırmayla gelecek 20 yılın garanti altına alındığını belirten Başkan Gülal, "Şirketleri birbirleriyle rekabet edebilir hale getirdik. Erciyes Anadolu Holding TMSF bünyesindeki şirketler içinde başarılı bir performans sergiliyor. Burası başımızı dik tutan şirketlerden" dedi. Holdingin karlılığının geçen yıla göre 1 milyar lira seviyesine geldiğini belirten Gülal, emeği geçen çalışanlara teşekkür etti.

Erciyes Anadolu Holding 408 milyon dolar ihracat yaptı

Basın toplansında bir sunum yapan Erciyes Anadolu Holding CEO’su  Alpaslan Baki Ertekin de mobilya dünyasında açık ara önde olduklarını ve bin 513 mağazaya ulaştıklarını bildirdi.

Yeni yatırımlarla büyüdüklerini vurgulayan Ertekin, enerji grubunda yatırımlarının devam ettiğini, sosyal sorumluluk projelerinde de gerekli yardım ve yatırımların yapıldığını kaydetti. 

Ertekin, holdingde 12 bin 150 kişinin çalıştığını, 2019 yılında 408 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını ifade etti.

Ertekin de 8 alanda faaliyet gösteren 30 şirketin 2019 performansını ve yeniden yapılandırmasını anlattı. 18 ayda yapılanların belgesellere konu olacak kadar önemli olduğunu anlatan Ertekin, "Her fabrikanın hattını bünyesine taşıdık. Şirketler arasında birleştirme stratejisi uyguladık.Sessiz bir devrim yaptık.  Her şirket kendi pazarlaması, ihracatı, üretimiyle var olacak, İstikbal Bellona'yla, Bello'na Mondi'yle yarışıyor. İSO 500'de ilk 100 içinde bu şirketleri kendi isimleriyle görebileceksiniz" dedi.

HES Kablo'nun 2020'de 14.5 milyon euro yatırım yapacağını anlatan Ertekin, savunma sanayisinde ithal edilen bir kablo üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Savunma Sanayi ile görüşüyoruz. Yer istedik. Sektöre yönelik kablo üreterek önemli bir projenin içinde yer alacağız" dedi.

Kayseri’de düzenlenen basın toplantısına, Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Güler, Yönetim Kurulu Üyesi Enis Güçlü Şirin,  Şirketlerin Genel Müdürleri ve yöneticiler de katıldı.