TMSF Başkanı Gülal: TMSF Kayyumundaki Şirketler Aktif Olarak Yüzde 39 Büyüdü

TMSF BAŞKANI MUHİDDİN GÜLAL: "TMSF KAYYUMUNDAKİ ŞİRKETLER AKTİF OLARAK YÜZDE 39 BÜYÜDÜ"

 

AKER'İN 39'NCU MAĞAZASI AÇILDI      

 

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal ve Antalya Valisi Münir Karaoğlu ile MarkAntalya AVM’de AKER’in 39’ncu mağazasının açılışını yaptı.

Başkan Muhiddin Gülal, TMSF kayyumundaki şirketlerin aktif olarak yüzde 39, öz kaynak olarak da yüzde 31 büyüdüğünü belirtti. Gülal "Bu şirketlere 'milletin emaneti' gözüyle bakıyoruz ve bu şirketlerde bir irtifa kaybı olsun istemiyoruz." dedi.

Gülal, yönetimi TMSF'de bulunan Aker Grubunun MarkAntalya alışveriş merkezindeki 39'uncu mağazasının açılışını yaptı. Gülal, gazetecilere yaptığı açıklamada, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden sonra FETÖ ile iltisakı tespit edilen şirketlerin TMSF kayyumuna verildiğini ve bugün itibarıyla TMSF kayyumunda yönetilen 830 şirketin bulunduğunu söyledi.

Bu şirketlerin öz kaynak büyüklüğünün 23 milyar 600 milyon, aktif büyüklüğünün 56 milyar 900 milyon seviyesinde olduğunu dile getiren Muhiddin Gülal, istihdam sayısının da 41 bin 267 seviyesinde olduğunu bildirdi.

Şirketleri devralırken temel politikalarının "Bu yapıya aidiyeti ve iltisakı olan kim varsa, hukuk kuralları çerçevesinde en ağır şekilde cezalandırılsın ama şirketleri cezalandıramayız" olduğunu ifade eden Gülal, "Şirketler milli servet, şirketler katma değer sağlamaya, istihdam yaratmaya devam edecek. Geldiğimiz noktada şirketler aktif olarak yüzde 39 büyüdüler. Öz kaynak olarak da yüzde 31 oranında büyüdüler. Bu şirketlere 'milletin emaneti' gözüyle bakıyoruz ve bu şirketlerde bir irtifa kaybı olsun istemiyoruz." diye konuştu.

"AKER, TMSF KAYYUMUNDA İSTİHDAM YARATMAYA DEVAM EDİYOR"

Aker'in kadın giyim sektörünün önemli bir aktörü olduğunu anlatan TMSF Başkanı Gülal, markanın yaklaşık 3 yıldır TMSF kayyumu ile yönetildiğini kaydetti. Mağazayı, yine TMSF tarafından yönetilen bir alışveriş merkezinde açtıklarını aktaran Gülal, şunları söyledi:

"Devraldığımızda 106 milyon lira öz kaynağı olan Aker'i 126 milyon öz kaynağa ulaştırdık. Yani, firmanın öz kaynağı yüzde 20 büyüdü. Yine, devraldığımızda 179 milyon olan cirosu, inşallah bu yıl 239 milyon lira ciro ile kapatacak. Burada yüzde 30'luk bir artış olacak. Devraldığımızda 581 kişi olan istihdam sayısı bugün 680 seviyesinde. İnşallah önümüzdeki dönem de mağaza sayımızı 45'e yükseltmeyi düşünüyoruz. Aker, TMSF kayyumunda istihdam yaratmaya devam ediyor."

Muhiddin Gülal, Aker'i bir eşarp markası olarak değil, kadın giyiminin lokomotifi bir firma haline getirmek istediklerini belirterek, ileriki dönemde de genç jenerasyona hitap eden kreasyonlar yaparak Aker'i büyüteceklerini ifade etti.

Gülal, açılışa katılan Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile mağazayı gezerek, mağaza hakkında bilgi verdi. Açılışa Fon Yönetim Kurulu Üyesi Fatin Rüştü Karakaş, Fon Başkan Yardımcısı İsmail Güler, AKER Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Karamustafa ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ŞİMDİ AKER ZAMANI

Sadece eşarp değil, şık ve zarif giyinmenin adresi...

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal’ın “basiretli tüccar gibi yönetiyoruz, bu şirketler bize emanet” dediği AKER GRUBU’nun TMSF’ye devredildiğinde 178.582 bin TL olan cirosunun, 2019 yılı sonunda 230 milyon seviyesine ulaşması bekleniyor. Ekonominin içinde üretmeye ve istihdam sağlamaya devam eden Aker, sektöründe de lider olmayı sürdürüyor. TMSF’ye devredildiğinde 33 mağazası ve 581 çalışanı olan AKER grubu, şube sayısını 39’a çalışan sayısını 670’e yükseltti. 

Tüketiciler ile kaliteyi buluşturan, güven yaratan, süreklilik ve sorumluluk duygularını pekiştiren ve dünya trendlerini yakından takip eden Aker eşarpları, teknolojik makina ve arge  yatırımlarıyla eşarp sektöründe  piyasayı domine eden ana aktörlerdendir.

Üretimini 1996 yılından bu yana Çorlu'da 22.000 m2'si kapalı toplam 50.000m2'lik alana kurulu tesislerinde gerçekleştirmekte ve aylık 1.000.000 metre üretim kapasitesi ile eşarp ve bayan dış giyimine yönelik kumaş üretimi yapılmaktadır.

Yılda ortalama 250’den fazla desen üretilmekte ve son teknoloji boya ve baskı makineleri ile ipeğin yanı sıra örme ve dokuma, viskon, pamuk ve polyester kumaşların her türlü boya, baskı ve terbiye işlemleri yapılabilmektedir.

Aker, Premiere Vision gibi dünya çapında düzenlenen prestijli fuar ve organizasyonlarda katılımcı hakkına sahip olarak ülkemizi başarıyla temsil etmektedir.

Çorlu’da bulunan üretim tesisinde, dijital  baskı teknolojisiyle günde 3500 adet %100 ipek saten ve twill dokuma eşarp üretilmektedir.

Her sezon AKER, P.CARDİN, CACHAREL markalarına 120 desen ve 1500 varyantlık büyük bir kolleksiyon hazırlanarak 300.000 adetlik sezon üretimi gerçekleştirilmektedir.

%100 ipek eşarp ve etollere Türkiyede ilk defa, AKER fabrikasında  kontinü sistemde yıkanarak daha canlı, parlak ve özel tutumlar kazandırılmıştır.

Ayrıca nano teknolojik ürünler kullanarak Türkiyede bir ilk olan su ve kir itici, kapsul koku uygulamasıyla da tüketicilerimizin günlük kullanımda karşılaşabileceği olumsuzlukları da minimuma indirilmiştir.

YAZ GÜNLERİNDE SERİNLETEN EŞARP – YAZ SERİNLİĞİ KOLEKSİYONU

Türkiye’de sadece AKER markası altında üretilen %30 ipek + %70 coton içeren  eşarplar digital baskı teknolojisiyle Aker tesislerinde üretilmekte ve nano teknolojik ürünler kullanarak elde edilen COOL-EX özelliği sayesinde vucut sıcaklığını 2 derece düşürerek yaz günlerinde kullanıcılara büyük bir ferahlık sağlamaktadır.