TMSF'den Bir Başarı Öyküsü İflastan Zirveye: Aynes Gıda

TMSF’DEN BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

İFLASTAN ZİRVEYE: AYNES GIDA

 

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından TMSF kayyımlarına emanet edilen Aynes Gıda, iflas noktasından vergi rekortmeni noktasına geldi. Yönetimi devralan fon, bankalara ve devlete milyonlarca lira borcu bulunan, iflas erteleme aşamasındaki batık şirketi ayağa kaldırdı. Profesyonel yönetimin atandığı şirket borçlarını ödeyen, büyüyen ve kâr eden bir şirket statüsüne kavuştu. Şimdi şirket her yıl yüzde 20 büyüme hedefi koydu. Gazetecilere Aynes Gıda üretim tesislerini gezdiren TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, “Aynesi kurtarma operasyonu ”nu basın mensuplarıyla paylaştı. 

 

BANKA BORÇLARI ÖDENMEYE BAŞLADI

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal "Burayı biz iflas erteleme halinde devraldık. Devrin ardından yaptığımız incelemelerde şirketin rakamlarıyla inanılmaz bir şekilde oynandığını gördük. 752 milyon TL ciro görünüyordu ancak bu rakamlar şişirmeydi. Stokta ürün var gibi gösterilerek rakamlar şişirilmiş. İhracat adı altında yurtdışına para kaçırılan, biz iflas etmiş ve kapısına kilit vurulmak üzere olan şirketi yeniden ayağa kaldırdık. Bankalarla görüşerek borçları yeniden yapılandırdık ve borçları geri ödemeye başladık. Aynes'in banka kredisini bu kadar kısa bir sürede geri ödemeye başlaması bir mucize. Çünkü sıfıra inmiş bir şirketi ayağa kaldırdık." dedi.

Gülal sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekibimiz, yönetimi devraldıktan sonra, 450 milyon TL'ye ulaşan banka ve tahvil borçlarını 2019 yılında geri ödemeye başladı. Fon yönetimi, finansman giderlerini de 50 milyon TL'den 17 milyon liraya çekti. 2017'de 831 milyon TL olan brüt ciro 2018'de 1 milyar TL'yi aştı. Şirket, 2019'da yüzde 25 büyüme ile 1.2 milyar TL ciro hedefliyor. Brüt kârını 110 milyon TL'den 154 milyona taşıyan şirket, yıl sonunda 164 milyon TL ye taşıyacak.  2017'de 10.2 milyon dolar olan ihracatın ise yıl sonunda 17.2 milyon dolara çıkması bekleniyor.” dedi.

TMSF öncesi dönemde şirketin dönem net zararının 6 milyon TL olduğunu belirten Gülal, mali tablolar gerçek durumu yansıtmış olsaydı, zararın daha da yüksek seviyelere ulaşacağını da belirtti.

250 BİN KİŞİYE DOKUNUYOR

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal Aynes Gıda’yı kurtarma sürecinde yaşananları ise şöyle özetledi. “Şirket çoğunluğu Denizli Acıpayamlı olmak üzere 1.000 kişiye istihdam sağlıyor. 280 noktadan süt toplayıp fabrikada işliyor. 20 bin üretici Aynes Gıda sayesinde geçimini sağlıyor. Şirket direkt ve indirekt olarak da 250 bin kişiye ekonomik fayda sağlıyor.”dedi.

TMSF Kayyımı ve Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Karamustafa ise; Aralık 2017'de göreve geldiklerini belirterek, “Göreve gelir gelmez ilk iş olarak profesyonel bir ekip kurduk. Bankalarla da borcun yeniden yapılandırılması için masaya oturduk, maliyetleri düşürerek finansman giderlerini 50 milyon TL'den 17 milyon TL'ye kadar çektik. Bankalarla protokoller yaptık ve borçları yeniden yapılandırdık ve uzun vadeye yaydık. 2019'da da banka borçlarını ödemeye başladık. TMSF gelmeseydi bu fabrika tasfiye edilmiş bir fabrika olacaktı." dedi.

Aynes'in 2019'da 2018'e oranla yüzde 25 ciro büyümesi hedeflediğini aktaran Karamustafa, "Brüt kârlılığımızı 154 milyon TL'ye taşıdık. Yılı 164 milyon TL brüt kârlılıkla kapatacağız. 2019 yılını 35 milyon TL dönem net kârı ile kapatacağız. Yüksek döviz cinsi borca rağmen bu rakamlara ulaşacağız" dedi.


ÖZET OLARAK AYNES GIDA

* 2016 süt üretimi 522 ton 2019 süt üretimi 745 ton.

* 1000 personel. 

* 20 bin tedarikçi.

*Aynes'in 27 bin 331 noktada ürün satışı yapılıyor.

* Migros, Bim, Şok, Metro gibi ulusal markaların yanı sıra yerel marketlerde de ürünler mevcut. Kısa süre sonra  Carrefoursa raflarında da Aynes ürünleri yerini alacak.

* Aynes'in Gürcistan'daki iştiraki olan Aynes GEO şirketi de Batum ve Tiflis olarak iki şubede 750 noktaya hizmet veriyor.

* Aynes, Türkiye'nin en ileri teknolojisine sahip süt tozu ve peynir altı suyu tozu üretim tesisi özelliğini taşıyor.

* Yem üretiminde ekspander teknolojisini kullanan ilk firma.

* UHT süt üretiminde dünyadaki son teknoloji olan Lactenso teknolojisini Türkiye'de kullanan ilk firma.

* AB, Rusya ve Çin yetkili otoritelerinden ihracat onayı alan sayılı ulusal firmalar arasında.