TMSF’den Kültür ve Turizme Destek

TMSF’DEN KÜLTÜR VE TURİZME DESTEK

 

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yönetilen Erciyes Anadolu Holding; Kayseri Kültepe’deki dünyanın en eski ve en büyük yerleşim alanlarından Kaniş/Karum Höyüğü'nün tanıtım sponsorluğunu üstlendi.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal 4 bin yıllık geçmişi olan bir tarihi mirasa katkı sağlayacak olmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek “Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü'nün tanıtımını önemsiyoruz, tarihsel ve kültürel mirasa destek olmaya devam edeceğiz” dedi. Kazı çalışmalarının tarihe ışık tutacağını belirten Muhiddin Gülal, “TMSF olarak hem tarihimize hem kültürümüze sahip çıkmalıyız. Burada yapılan çalışmalar başta Kayseri olmak üzere Türkiye’mizin turizm sektörüne de önemli katkı sağlayacak. Hem sosyal sorumluluk kapsamında hem de bu ülkenin değeri olan Erciyes Anadolu Holding olarak kazı çalışmalarını önemsiyoruz.”

Gülal “Kültepe'nin tarihte önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, burada gün yüzüne çıkarılan binlerce kil tablette tarihi aydınlatan birçok bilginin yer aldığını “söyledi.

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın,“Kültepe'nin tarihte önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, burada gün yüzüne çıkarılan binlerce kil tablette tarihi aydınlatan birçok bilginin yer aldığını Kayseri'nin sahip olduğu değerleri dünyanın her yerinde tanıtmak istediklerini dile getirdi”.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ta “yaklaşık 70 yıldır kazı çalışması yapılan alanın arzu edilen seviyeye gelemediğini, ancak yapılacak iş birliği ile hak ettiği yere geleceğini belirtti.” 

Günaydın, Büyükkılıç ve Gülal ile beraberindekiler, daha sonra Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü'nü ziyaret ederek, Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu'ndan bilgi aldı.

"4 BİN YILLIK GEÇMİŞİ VAR"

Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu da Kültepe'de  kazı çalışmalarında sadece bir odada 1200 tablet bulunduğunu, bu tabletlere mali işlerle ilgili her şeyin kaydedildiğini anlattı.

Kazı çalışmalarında 20 binin üzerinde tabletin bulunduğunu hatırlatan Fikri Kulakoğlu, "Kültepe'nin bugüne kadar  yüzde 1'i kazıldı. Dünyanın en büyük şehirlerinden, 4 bin yıllık geçmişi var. Nüfusu da o dönemde en az 40 bin" şeklinde konuştu. 

Buradaki etkinliğe, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Eciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Güler, CEO Alparslan Baki Ertekin, Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı, Kayserisporlu futbolculardan Mensah, Adebayor ve Emre Demir de katıldı.