KOZA ALTIN TMSF YÖNETİMİNDE YÜZDE 220 KAR ETTİ

                                                                                    14.11.2019

 

KOZA ALTIN TMSF YÖNETİMİNDE YÜZDE 220 KAR ETTİ

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yönetiminde olan Koza Altın İşletmeleri’nin Eskişehir Kaymaz Altın Madeni'ni ziyaret ederek Başkan Muhiddin Gülal ve yetkililerden üretim faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı.

Bakan Varank, ile Başkan Gülal daha sonra madenin döküm tesisinde incelemelerde bulundu ve tesisteki işçilerle birlikte altın dökümü yaptı. Döküm tesisinin ardından cevher çıkarma işleminin yapıldığı açık ocak sahasını gezen Varank, burada patlatma işlemini gerçekleştirmek üzere düğmeye bastı. İncelmelerinin ardından açıklama yapan Varank, Türkiye'nin dünyada  altın üreten ülkelerinden biri olduğunu ifade etti.

Varank, Koza Altın'ın 'Türkiye'de önemli altın üretim tesisleri olduğuna işaret ederek, "Türkiye’nin toplam altın imalatının yüzde 30’unu gerçekleştiriyorlar. Eskişehir Kaymaz’daki tesislerini gezdik. İlk defa altın maden tesisini gezmiş olduk. Biraz da gündemdeki tartışmalardan dolayı bu süreçleri bizzat gelip görmek istedim. Gerçekten etkileyici ve çevre anlamında da bütün hassasiyetler gösterilerek üretim yapılıyor." diye konuştu.

- "Devlete geçmesiyle yüzde 220 kar etti"

Koza Altın'ın 2016'da TMSF yönetimine geçtiğini anımsatan Varank, şunları kaydetti:

"Bu tesisler ve Koza Altın daha önce maalesef ülkemiz aleyhine çalışan terör örgütü mensuplarınca işletilen işletmelerdi. Burası TMSF'ye, devletimize geçtikten sonra görüyoruz ki her şey kayıt altına alındı ve yüzde 220 gibi yüksek oranlarda kar etti. Hem altın dökümünü izledik, hem de madenlerde patlatmalara şahitlik ettik. Madenler ülkemiz açısından çok değerli bunlardan maksimum seviyede faydalanmamız gerekiyor. Varank, çevresel duyarlılığa önem verdiklerini vurgulayarak, sadece üretimin değil çevreye gösterilecek hassasiyetin de sürdürülebilir kalkınmanın bir parçası olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin altın üretimindeki değerlerini daha fazla açığa çıkarabilecek fırsatların olduğunu belirterek, yerli üreticilerimizin göstereceği azami ihtimamla Türkiye’yi altın sektöründe de öncü ülkelerden biri yapmak istiyoruz." dedi.

- Bu yıl yaklaşık 11 ton altın üretilmesi hedefleniyor

Faaliyetlerini TMSF'ye bağlı sürdüren Koza Altın, İzmir, Eskişehir, Kayseri ve Gümüşhane'de bulunan toplam 5 madende altın üretimini gerçekleştiriyor.

Toplam altın üretimi geçen yıl 8,2 ton olan işletmenin, bu yıl ise toplam 10,8 ton altın üretmesi hedefleniyor.

Şirketin devrinden sonra karı yüzde 219 artarak 1,3 milyar liraya ulaştığı, öz kaynaklarının ise yüzde 124 artışla yaklaşık 5,3 milyar liraya yükseldi.

Koza Altın tarafından devlete ödenen vergilerin de şirketin devrinden itibaren yüzde 127 artarak geçen yıl 336,6 milyon liraya seviyesinde gerçekleştiği kayıtlarda yer alıyor.

 

Bakan Varank'a Kaymaz Altın Madeni ziyaretinde Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, TMSF Fon Başkan Yardımcısı İsmail Güler, Koza Altın İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Altıntaş ve Kaymaz Altın Madeni İşletme Müdürü Kemal Öcal’da eşlik etti.