TMSF Başkanı Gülal: "Yunus Emre Elektrik Santralini Ekonomiye Kazandıracağız"

TMSF BAŞKANI GÜLAL:

“YUNUS EMRE ELEKTRİK SANTRALİNİ

EKONOMİYE KAZANDIRACAĞIZ”

 

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal,  FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yönetimi TMSF kayyımlarına devredilen Naksan Grubu şirketlerinden Adularya Enerji Yunus Emre Termik santrali satış ihalesine çıkılacağını açıkladı. Başkan Gülal, “Yunus Emre Termik Santrali'nin 2 yıldır TMSF kayyumunda yönetildiğini belirterek, burasının Türkiye'nin önemli termik santrallerinden birisi olduğunu söyledi.”

Santralde 792 personelin görev yaptığını ifade eden Gülal, şöyle konuştu: "Biz burayı milli ekonomiye kazandırmak adına satışını planlıyoruz. Bir milyar yüz milyon lira muhammen bedelle ihaleye çıkacağız. Bu süreçte tüm yatırımcıları bu ihaleye davet ediyoruz. Adularya Yunus Emre Termik Santrali sadece Eskişehir özelinde değil, ülkemiz için önemli bir tesis dolasıyla bunu devraldığımız günden itibaren milli ekonomiye kazandırma hesapları içindeydik. İnşallah iyi bir netice ve satış rakamıyla bunu milli ekonomiye kazandırmak istiyoruz."

Gülal,  burası bize emanet, çalışanın ve devletin haklarını gözeterek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada istihdamı korumak adına 2 yıldır inanılmaz bir mücadele veriyoruz dedi. Buraya daha aktif halde, daha çalışır halde görmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

                                                                                                                                            

SATIRBAŞLARI İLE YUNUS EMRE TERMİK SANTRALİ

*  Şirket, Gaziantep Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 2016 Eylül ayında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredildi.

* Yunus Emre Termik Elektrik Santrali 31 adet arsa ve maden sahası, Maliye Hazinesinin hüküm ve tasarrufundaki iki adet taşınmaz üzerinde 23.06.2055 yılına kadar tesis edilmiş bulunan üst kullanım izni mevcut.

* Yılda 2.2 milyon ton kömür işleme, 2.4 milyar KW/Saat elektrik üretme kapasitesi var.

* Yunus Emre Termik Santrali Türkiye`nin yerli linyit yakıtlı, akışkan yataklı kazan ve baca gazı arıtma sistemi ile birlikte kurulan AB emisyon kriterlerine uygun linyit santrali.

* Adularya Enerji Elektrik Üretimi ve Madencilik A.Ş.ye ait Yunus Emre Termik Santrali, tam mekanize, uzun ayak yöntemiyle yer altı kömür madenciliği ve akışkan yataklı çevre dostu termik santral olarak inşa edildi.  

* Tesis 462.228.20 m² arazi üzerinde kurulu. Tesise bağlı maden ocakları ve yerleşkeyle birlikte tesisin toplam alanı yaklaşık 7.400 hektara ulaşıyor.

* Eskişehir–Mihalıççık’ta firma tarafından 2x145 MW gücünde santral kurmak üzere lisans ve ÇED işlemleri ve yeraltı işletmeciliği ile yapılacak üretim ve santral kurma çalışmaları yapıldı.

* Yunus Emre Termik Santrali Ticari ve İktisadi Bütünlük kapsamında toplam 1.100.000.000.-TL muhammen bedelle 10.07.2019 tarihinde satış ihalesi yapılacak.   

 

AYRINTILI BİLGİ İÇİN : https://www.tmsf.org.tr/tr/SatisIlan/List/177