TMSF Uzan Grubu'na Açtığı Davayı Kazandı 12 Milyon TL Daha Tahsil Etti

TMSF UZAN GRUBU’NA AÇTIĞI DAVAYI KAZANDI

12 MİLYON TL DAHA TAHSİL ETTİ

 

 

TMSF yurt dışında sürdürdüğü yoğun ve kararlı hukuksal mücadeleler sonunda Uzan Grubu’ndan 12 Milyon TL daha tahsil etti.

Polonya’da devam eden Uzan Grubu’nun yurt dışındaki mal varlıklarının takibi ve kamu alacaklarının tahsili amacıyla sürüdrülen mücadele TMSF lehine sonuçlandı. Türkiye’yi büyük zarara uğratan grupların başında gelen Uzan Grubu’na karşı açılan bir dava daha başarıyla sonuçlandı.

Cem Uzan Şirketlerinden, Rumeli Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Polonya’da büyük hissedarı olduğu Cementownia Nowa Huta (CNH) hisselerinin Uzanlar’ın kontrolündeki Polska Energtyka Holding S.A. (PEH) şirketine yasa dışı devredildiği tespit edilmişti. TMSF bu devrin kanunsuz olduğunu belirterek, Polonya mahkemelerinde açtığı davada  haklı bulundu.

Bu çalışma neticesinde söz konusu devir işleminin iptaline karar verilerek Rumeli Çimento’nun hisselerinin iadesi sağlandı.  Yasa dışı gerçekleştirilen bu satışa ilişkin tutarın tahsili amacıyla Uzan grubunun kontrolünde olduğu düşünülen ve bu süreçte iflas etmiş olan Polonya’daki PEH şirketinden  1.846.108,48 Euro (yaklaşık 12 milyon TL) tahsilat yapıldı.

Daha öncede, Uzan Grubu’nun yurt dışındaki varlıklarının ülkemize kazandırılması için başlatılan benzer hukuki çalışmalar çerçevesinde gruptan yaklaşık 237 milyon dolar tahsilat sağlanmıştır.