TMSF’NİN YÖNETTİĞİ ŞİRKETLER 2023 HEDEFİNE YÜRÜYOR

BAŞKAN GÜLAL:

“TMSF’NİN YÖNETTİĞİ ŞİRKETLER

2023 HEDEFİNE YÜRÜYOR”

 

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Bankanı Muhiddin Gülal,Aydınlı Grubunun ülke ekonomisine katkıları ve istihdam ile ilgili basın toplantısı yaptı.

Başkan Muhiddin Gülal, 2017 Ocak ayından bu yana TMSF kayyımlığında yönetilen Aydınlı Grubu'nun ülke ekonomisine ve istihdama katkısını, ihracat verilerini ve 2023 hedeflerinin yanı sıra TMSF kayyımlığında yönetilen şirketlerle ilgili son rakamları paylaştı.

FETÖ aidiyeti ve iltisakı olması nedeniyle TMSF kayyımlığında yönetilen 932 şirketin bulunduğunu aktaran Gülal, bu şirketlerin toplam öz kaynaklarının 21,2 milyar TL, cirolarının 31,7 milyar TL ve aktif büyüklüğünün de 57,9 milyar TL olduğunu söyledi.

Gülal, bu şirketlerde şu anda 44 bin 306 kişinin çalıştığını vurgulayarak, "Biz bu yapıya aidiyeti olan şahısları, Türkiye hukuk kuralları çerçevesinde mahkemeler tarafından en ağır şekilde cezalandıracağız ama şirketleri cezalandırmayacağız. Şirketlerin her biri milli servet, her birinin ekonomiye önemli katkıları var. Dolayısıyla bu şirketler istihdam ve katma değer üretmeye devam edecekler. Şirketleri devraldığımızdan bu yana 932 şirket aktif olarak yüzde 29 büyüdü ve büyümeye devam ediyor." ifadelerini kullandı.

 

"AYDINLI GRUBU'NUN CİROSU YÜZDE 45,6 ARTTI"

TMSF Başkanı Gülal, hazır giyim perakendeciliğinin önemli aktörü olan Aydınlı Grubu'nun 12 şirket ile birlikte, ağırlıklı olarak tekstil ve inşaat sektöründe faaliyet gösterdiğini söyledi. Aydınlı Grubu'nun 2018 rakamlarına ilişkin bilgi veren Gülal, "Grubun toplam istihdam edilen kişi sayısı 4 bin 822. Biz bu gurubu 2017 Ocak ayında devraldık. Devraldığımızda şirkette 3 bin 762 kişi çalışıyordu. Böylece bin 60 kişilik ek istihdam sağladık. Bu büyüme ile grubun toplam cirosu  2,4 milyar TL’ye ulaştı. Bir evvelki yıla göre yüzde 45,6 seviyesinde bir artış söz konusu oldu." diye konuştu.

Gülal, "Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı”nda TMSF şirketleri olarak etkin rol aldıklarını anlatarak, Aydınlı'nın 2018  Eylül de yüzde 95 artışla 220 milyon TL'ye ulaşan rakam ile tarihinin en yüksek aylık cirosunu yakaladığını söyledi. Şirketi devraldıktan sonra yüzde 81 büyüttüklerini ve şirketin borçlanmasını ciddi seviyede aşağıya çektiklerini vurgulayan Gülal, Grubun 2018 yılında ihracatının 372 milyon TL ve aktif büyüklüğünün 4,4 milyar TL'ye ulaştığını kaydetti.

 

"YURT DIŞINDAKİ VARLIKLARI ÜLKEMİZE KAZANDIRACAĞIZ"

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Fon Başkanı Muhiddin Gülal, yurt dışında usulsüz devredilen FETÖ varlıklarının TMSF’ye kazandırılmasıyla ilgili etkin bir mücadele yürüttüklerini belitti. Gülal ayrıca,  "Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan, İngiltere, Avrupa ve Amerika'da FETÖ’nün varlıkları olduğunu söyleyerek şöyle devam etti. “Bunlarla ilgili Kırgızistan özelinde olduğu gibi iyi neticeler alıyoruz. İnşallah tüm mahkemelerden iyi neticeler alarak bu malları ülkemize kazandıracağız." diye konuştu.

  Başkan Gülal basın toplantısı sonrası fabrikada çalışan işçilerle birlikte öğle yemeği yedi.