TMSF Başkanı Gülal: “Yunus Emre Elektrik Santralini Ekonomiye Kazandıracağız”

TMSF BAŞKANI GÜLAL:

“YUNUS EMRE ELEKTRİK SANTRALİNİ

EKONOMİYE KAZANDIRACAĞIZ”

 

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal,  FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yönetimi TMSF kayyımlarına devredilen Naksan Grubu şirketlerinden Adularya Enerji santralini basın mensupları ile gezdi santral hakkında bilgi verdi.

Başkan Gülal, Satış ihalesine çıkılan Yunus Emre Termik Santrali'nin 2 yıldır TMSF kayyumunda yönetildiğini belirterek, burasının Türkiye'nin önemli termik santrallerinden birisi olduğunu söyledi.

Santralde 792 personelin görev yaptığını ifade eden Gülal, şöyle konuştu: "Biz burayı milli ekonomiye kazandırmak adına satışını planlıyoruz. 1,4 milyar lira muhammen bedelle ihaleye çıkacağız. Bu süreçte tüm yatırımcıları bu ihaleye davet ediyoruz. Adularya Yunus Emre Termik Santrali sadece Eskişehir özelinde değil, ülkemiz için önemli bir tesis dolasıyla bunu devraldığımız günden itibaren milli ekonomiye kazandırma hesapları içindeydik. İnşallah iyi bir netice ve satış rakamıyla bunu milli ekonomiye kazandırmak istiyoruz."

Gülal, tesisin gayri faal bir tesis olduğunu belirterek, burası bize emanet, çalışanın ve devletin haklarını gözeterek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada istihdamı korumak adına 2 yıldır inanılmaz bir mücadele veriyoruz dedi. "Burada arkadaşların istihdamlarında herhangi bir sorun olmasın diye kömür çıkarmaya devam ediyoruz. Arkadaşlarımızın birikmiş alacakları söz konusu değil. Buraya daha aktif halde, daha çalışır halde görmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

SATIRBAŞLARI İLE YUNUS EMRE TERMİK SANTRALİ

* Şirket, Gaziantep Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 2016 Eylül ayında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredildi.

* Adularya Enerji Elektrik Üretimi ve Madencilik A.Ş. bünyesinde yaklaşık 800 kişi çalışıyor. 

* Yılda 2.2 milyon ton kömür işleme, 2.4 milyar KW/Saat elektrik üretme kapasitesi var.

* Yunus Emre Termik Santrali Türkiye`nin yerli linyit yakıtlı, akışkan yataklı kazan ve baca gazı arıtma sistemi ile birlikte kurulan AB emisyon kriterlerine uygun linyit santrali.

* Adularya Enerji Elektrik Üretimi ve Madencilik A.Ş.ye ait Yunus Emre Termik Santrali, tam mekanize, uzun ayak yöntemiyle yer altı kömür madenciliği ve akışkan yataklı çevre dostu termik santral olarak inşa edildi.  

* Tesis 462.228.20 m² arazi üzerinde kurulu. Tesise bağlı maden ocakları ve yerleşkeye birlikte tesisin toplam alanı yaklaşık 7.400 hektara ulaşıyor.

* Eskişehir–Mihalıççık’ta firma tarafından 2x145 MW gücünde santral kurmak üzere lisans ve ÇED işlemleri ve yeraltı işletmeciliği ile yapılacak üretim ve santral kurma çalışmaları yapıldı.

* Yunus Emre Termik Santrali Ticari ve İktisadi Bütünlük kapsamında 1.400.000.000.-TL muhammen bedelle 30 Ocak 2019 tarihinde satış ihalesi yapılacak.  

https://www.tmsf.org.tr/File/Download?typeId=1&fileId=2029  Başkan Bey

https://www.tmsf.org.tr/File/Download?typeId=1&fileId=2031  https://www.tmsf.org.tr/File/Download?typeId=1&fileId=2032