BASIN AÇIKLAMALARI / 2017 YILI

BMC ihalesinin geliri devlete, eski şirketi tasfiyeye

12 Mayıs 2015 Salı

Bugün Zaman gazetesinin manşetten yayınladığı, gerçekdışı iddialar üzerine, kamuoyunu bilgilendirme zarureti doğmuştur.

“BMC’nin geliri Sancak’a, borcu devlete” başlığıyla yayınlanan haberde, sadece ihale bedeli ve isimler doğrudur.

Söz konusu haberde; BMC ihalesiyle ilgili skandalların bitmediği iddia edilmektedir. Eğer ortada bir skandal varsa, o da gazetecilik skandalıdır. Ne acıdır ki ancak stajyer muhabirlerin yapabileceği vahim yanlışlar, gazetenin manşetine taşınmıştır.

Göz göre göre, manşetten göstere göstere, Basın Meslek İlkeleri’nin 6. maddesine aykırı haber yapılmıştır: Araştırmadan, soruşturmadan, doğrulatmadan, karşı tarafa söz hakkı verilmeden dedikodular haber olmuştur.

BMC ihalesini kazanan işadamının şirketi bir yıldır devralmadığı, satış gelirlerini kasasına aktarırken, BMC’nin 608 milyonluk borcunu TMSF’ye yıktığı iddia edilmektedir.

TİB ihalelerinde şirket satmıyoruz, bir şirketin varlıklarını paket yapıp satıyoruz

Haber yazılırken, TMSF’nin Bankacılık Kanunu’nun hangi maddesine göre ihale yaptığı araştırılmış olsaydı, böyle skandal bir habere imza atılmazdı. TMSF, “Ticari İktisadi Bütünlük” (TİB) oluşturarak yaptığı ihalelerde, şirket satmamaktadır! Bir şirketin varlıklarını paket yaparak satmaktadır. BMC ihalesinde, ortada bir şirket satışı olmadığı için, ihaleden sonra şirket devri de söz konusu değildir. Zaten söz konusu gazeteden başka kimse de şirket devri beklememektedir.

“Ticari İktisadi Bütünlük” ihalelerinden sonra, varlıkları paket yapılarak satılan şirket için tasfiye süreci başlatılmaktadır. İhale geliri de, haberde iddia edildiği gibi şirketin bütün borçlarına değil, devletin kasasına girmektedir. İlgili mevzuat çerçevesinde, ödenmesi gereken/uygun görülen borçlar, ihale bedelinden ödenebilmektedir.

“Sadece arsasının değeri 1,5 milyar lira” iddiasının da kaynağı yok

Aynı haberde, BMC’nin “sadece arsasının değerinin 1,5 milyar lira” olduğu iddia edilmektedir. Fakat ne ilginçtir ki, BMC’nin “sadece arsasının değeri 1,5 milyar TL” olduğunu ispat eden bir belge yayınlayamamışlardır. Böyle bir bilgi ve belgeye yer vermeleri mümkün değildir. Zira TMSF’nin elinde, farklı zamanlarda farklı uzmanlara yaptırılmış çok sayıda ekspertiz raporu mevcuttur. Hiçbir raporda böyle bir rakam yoktur.

BMC iflastan kurtarıldı, yeniden ekonomiye kazandırıldı

Var olan ekspertiz raporları kendilerini yalanlamasına rağmen,  hayali rakamlarla arsa spekülatörlüğü yapanlar ve/ya çamur at izi kalsın gazeteciliğini tercih edenler görmezlikten gelmeye çalışsa da, gerçek ortadadır: BMC fabrikası, TMSF yönetimine geçtiği tarihte, yaklaşık bir buçuk yıldır üretim faaliyetleri aksamış, son altı ayda da üretimi fiilen durmuştu. İşçiler aylardır maaşlarını alamamıştı. BMC ile alacak ilişkisi dolayısıyla bayiiler ve tedarikçiler iflasın eşiğine gelmişti. Devlet, sipariş ettiği ve bedelinin önemli bir kısmını ödediği ürünleri alamamış ve sözleşmeleri kısmen feshetmişti. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, işçiler ve aileleri, sendika yetkilileri, tedarikçiler, bayiler, ilgili kamu kurumları ve diğer bütün paydaşlar, TMSF’nin iyi niyetli çabalarına iyi niyetle karşılık vermiş, borçlar yapılandırılmış, iflaslar engellenmiş, fabrika yeniden Türkiye ekonomisine ve savunma sanayiine kazandırılmıştır. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın eksik kalan Kirpi siparişlerinin teslimatı yapılmakla kalmamış, bu arada 40 adet Kirpi’nin ihracatı da gerçekleştirilmiştir.

Bu başarı hikayesini karalamaya çalışanlar hakkında gerekli bütün hukuki işlemler de yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


20.12.2017 MÜFLİS BANK ASYA İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULARA VERİLEN CEVAPLAR
29.11.2017 Müflis Asya Katılım Bankası A.Ş.’nin İflas Tasfiye İşlemlerine Başlanılması Hakkında Duyuru
24.11.2017 Kanton Metal San. ve Tic. Ltd. Şti. Satış İhalesi İptali Duyurusu
13.10.2017 TMSF’den Hazine’ye 36 Milyon USD
18.09.2017 DİBS 60. Etap Ödeme Duyurusu
08.08.2017 Vekalet İlişkisi Sona Eren Avukatlar Listesi
06.07.2017 Everest Saat Altın Pırlanta İthalat İhracat Ticaret Limited Şirketi Tasfiye İlanı
06.07.2017 USS Ulusoy Güvenlik Ve Koruma Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi Tasfiye İlanı
06.07.2017 İsar Otomotiv Ve Yedek Parça Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi Tasfiye İlanı
06.07.2017 İnelsan Mimarlık Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi Tasfiye İlanı
05.07.2017 TMSF’den Hazineye 125 Milyon TL
17.03.2017 17 Mart 2017 FETÖ/PDY ile ilişkili şirketlerin ve mal varlıklarının satışı hakkında basın açıklaması
27.02.2017 TMSF’den Hazineye 500 Milyon TL
06.02.2017 DİBS 59. Etap Ödeme Duyurusu
03.02.2017 Zamanaşımı Hesaplarına İlişkin Duyuru
05.01.2017 İflas Dairesi Sıfatı ile Sıra Cetveli İlanı